معرفی دوربین جدید سونی آلفا 1

شرکت سونی همچنان با استفاده از فناوری نوآورانه محدودیت ابزارهای تصویربرداری معمولی را به چالش می کشد که ترکیبی بی سابقه از وضوح و سرعت به علاوه عملکرد بصری را ارائه می دهد. دوربین α1 سونی ابعاد جدیدی از عملکرد تصویربرداری و همچنین گردش کارآمد را ارائه می دهد و آزادی خلاقیت جدیدی را به کاربر می بخشد.  این دوربین برای متخصصان تصویربرداری ،گزینه ای کاملا حرفه ای محسوب میشود و ماموریت α1 این است که به خالقان، قدرت تحقق بخشیدن به رویاهایشان را بدهد و این قوی ترین بیان α1 تاکنون است.دوربینα1 سونی ترکیبی خارق العاده از وضوح بالا و سرعت شعله ور را ارائه می دهد.دوربین آلفا وان سونی، جز دسته دوربین های پرچم‌دار، با حسگر ۵۰٫۱ مگاپیکسلی و قابلیت ضبط فیلم با کیفیت 8K میباشد.این دوربین دارای پردازنده‌ BIONZ XR و منظره‌یاب ۹٫۴۴ میلیون‌ نقطه‌ای OLED میباشد و ۵٫۵ استاپ لرزشگیری ارائه می‌دهد.

       

دوربین بدون آینه‌ی جدید آلفا وان (Sony Alpha 1) تمامی فناوری‌های پیشرفته این شرکت را درون بدنه‌‌ خود جای داده و به حسگر ۵۰ مگاپیکسلی مجهز میباشد. دوربین سونی آلفا وان تصاویر ثابت را با نرخ حداکثر ۳۰ فریم‌برثانیه و بدون مواجهه با سیاهی صفحه ثبت می‌کند و از پس ضبط ویدئوهای 8K برمی‌آید.

     

همان‌طورکه اشاره کردیم در دوربین آلفا وان سونی، حسگر جدید ۵۰٫۱ مگاپیکسلی فول‌فریم Exmor RS CMOS به‌کار رفته است که با همکاری پردازنده‌ بهبودیافته‌ BIONZ XR فعالیت می‌کند. سونی می‌گوید پردازنده‌ BIONZ XR درمقایسه‌با پردازنده‌ BIONZ X دارای معماری پیشرفته ای است که 8 برابر قدرت پردازش بیشتری را ارائه می دهد.

    

بازخوانی سریع سنسور جدید این دوربین امکان محاسبه 120 AF / AE در ثانیه ، حتی در هنگام انفجار 30 فریم در ثانیه را نیز دارد ، برای ردیابی دقیق AF با سوژه های سریع و نامنظم، تأخیر AE کمتر از 0.033 ثانیه است.(دو برابر سریع‌تر از دوربین a9 II)

حسگر ۵۰٫۱ مگاپیکسلی آلفا وان به ۱۵ استاپ گستره‌ داینامیکی (Dynamic Range) دست می‌یابد و برای دستیابی به این قابلیت، توانایی‌های ایزو (ISO) را محدود نمی‌کند.شرکت سونی اعلام کرد حتی با وجود تعداد بسیار زیاد پیکسل در حسگر آلفا وان، این دوربین به نور بسیار حساس است و نویز کمی در تصاویر به‌نمایش می‌گذارد.
      
طبق ادعای سونی دوربین آلفا وان ‌هنگام ضبط ویدئو، به بیش از ۱۵ استاپ گستره‌ داینامیکی و هنگام ثبت عکس عادی، به ۱۵ استاپ گستره‌ داینامیکی دست پیدا می‌کند. گستره‌ ایزوی حسگر دوربین جدید سونی ۱۰۰ تا ۳۲،۰۰۰ گزارش شده است. البته موقع ثبت تصاویر عادی، گستره‌ ایزو به ۵۰ تا ۱۰۲،۴۰۰ گسترش پیدا می‌کند.

افزون‌براین، دوربین سونی آلفا وان از منظره‌یاب OLED نوع ۰٫۶۴ با وضوح تقریبا ۹٫۴۴ میلیون نقطه بهره می‌برد. نرخ نوسازی منظره‌یاب الکترونیکی OLED Quad-XGA دوربین سونی آلفا وان ۲۴۰ فریم‌برثانیه است ، تا تأخیر را در حین عکسبرداری مداوم به حداقل برساند.دوربین سونی آلفا وان به شاتر الکترونیکی بی‌‌صدا و بدون لرزش مجهز است.شاتر الکترونیکی بی صدا فرصت های بیشتری را برای عکاسی از ورزش و سایر موضوعاتی که صدا قابل تحمل نیست فراهم می کند. عملکرد بدون لرزش به کیفیت تصویر بالا کمک می کند. شما در زیر نور فلورسنت / مصنوعی با تمام مزایای شاتر الکترونیکی عکاسی بدون لرزش دریافت می کنید.

           

آلفا وان نخستین دوربین دنیا محسوب می‌شود که در هر دو شاتر خود، یعنی شاتر مکانیکی و الکترونیکی، از قابلیت فیلم‌برداری Anti Flicker برخوردار است. سونی می‌گوید دوربین جدیدش موقع استفاده از شاتر الکترونیکی به سرعت فلش سینک (Flash Sync) یک‌دویستم ثانیه و هنگام استفاده از شاتر مکانیکی ‌به یک‌چهارصدم ثانیه دست می‌یابد. اگر از حالت کراپ APS-C استفاده کنید، سرعت فلش سینک به یک‌پانصدم ثانیه نیر خواهد رسید. دوربین آلفا وان برای دستیابی به این هدف، از مکانیسم شاتر دوگانه‌محور استفاده می‌کند.

دوربین آلفا وان سونی ۷۵۹ نقطه‌ فوکوس خودکار دارد که ۹۲ درصد از سطح حسگر را پوشش می‌دهند. این تعداد نقطه‌ فوکوس خودکار بیشتر از تعداد نقاط فوکوس خودکار دوربین‌های سری A9 است. آلفا وان سونی برخلاف دوربین‌های سری A9، به سیستم فوکوس خودکار چشمی (Real-Rime Eye-AF) برای تصویربرداری از پرندگان مجهز است. سونی می‌گوید به‌طورکلی سیستم پایش سوژه‌ها را در آلفا وان بهبود داده است، تا حدی که آلفا وان می‌تواند حتی درصورت استفاده از دیافراگم f/22 فرایند پایش سوژه‌ها را انجام دهد.

    

سونی در وصف آلفا وان می‌گوید با یک دوربین سینمایی حرفه‌ای طرف هستیم، زیرا این محصول ویدئوهای 8K را با نرخ حداکثر ۳۰ فریم‌برثانیه ضبط می‌کند. این نخستین‌باری است که دوربینی در خانواده‌ آلفا به چنین قابلیتی دست پیدا می‌کند.

براساس اعلام سونی، ویدئو 8K دوربین آلفا وان نتیجه‌ ضبط ویدئو 8.6K و سپس تبدیل آن به ویدئو 8K ازطریق تکنیک Oversampling است. تکنیک‌های Oversampling و Condensing جزو قابلیت‌های ویدئویی برجسته‌ سونی هستند. افزون‌براین، دوربین جدید سونی ویدئوهای فشرده‌شده‌ ۱۰ بیت 4K/120fps را به‌صورت ۴:۲:۲ ثبت می‌کند. در حالت Oversampeشده، وضوح 4K در حالت سوپر ۳۵ (Super 35) نیز دردسترس قرار می‌گیرد.

دوربین آلفا وان سونی از S-Cinetone و S-Log3 ده بیت پشتیبانی می‌کند. قابلیت اول امکان ثبت رنگ‌های سینمایی را ارائه می‌دهد و قابلیت دوم باعث دستیابی به بیش از ۱۵ استاپ گستره‌ داینامیکی می‌شود. ناگفته نماند دیگر قابلیت دوربین سونی آلفا وان پشتیبانی از HLG است.

دوربین جدید سونی به سیستم لرزشگیر پنج‌محوره در داخل بدنه (IBIS) مجهز است که حداکثر ۵٫۵ استاپ لرزشگیری ارائه می‌دهد. این دوربین از ساختاری برای پراکنده‌سازی گرما استفاده می‌کند تا بتواند مدت طولانی‌تری فیلم بگیرد.(۳۰ دقیقه در حالت 4K/60fps یا 8K) آلفا وان سونی می‌تواند از ویدئوهای ۱۶ بیت RAW ازطریق HDMI خروجی بگیرد.

    

                              
 
آلفا وان دو درگاه دارد که هر دو از کارت حافظه‌ی UHS-I و UHS-II SDXC/SDHC و کارت‌های حافظه‌ جدید CFexpress Type A برای دستیابی به ظرفیت و سرعت خواندن و نوشتن بیشتر پشتیبانی می‌کنند. در آلفا وان سونی از بدنه‌ مقاومی از جنس آلیاژ منیزیم استفاده شده است و این دوربین عمر باتری طولانی با باتری Z دارد. سونی برای کسانی که به عمر باتری بیشتر نیاز دارند، گریپ عمودی VG-C4EM را ارائه می‌دهد که جداگانه باید آن را ‌تهیه کرد.
   
     
سونی آلفا وان از قابلیت بهبودیافته‌ حذف گردوغبار و قابلیت بستن شاتر ‌هنگام خاموش‌شدن دوربین برای محافظت از حسگر تصویر بهره می‌برد و دربرابر گردوغبار و رطوبت مقاوم و از کانکتور بادوام و قابل‌اتکا HDMI Type-A و USB PD برخوردار است.